Nasze miasto się postarało, wymyślając pewną inicjatywę.
Z regulaminu, podkreślenia moje:Zasady pilotażowego projektu WBO 2013 : Zasady ogólne. 1. W konsultacjach mogą brać udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy Wrocławia. 2. Wrocławski Budżet Obywatelski 2013 wynosi 2 000 000 zł 3. Z WBO mogą być finansowane małe projekty (np. zieleń miejska, place zabaw, tereny rekreacyjno - sportowe, mała architektura, estetyka, chodniki, itp.).(...) 5. Koszt każdego projektu nie może przekroczyć 500 000 zł. Zgłaszanie projektów. 6. Propozycję projektu do zrealizowania w ramach WBO może zgłosić: a) grupa mieszkańców Wrocławia, b) organizacja pozarządowa działająca na terenie Wrocławia. (...) Weryfikacja projektów. 13. Zgłoszone projekty zostaną poddane weryfikacji formalnej i merytorycznej (...) 14. Spośród zweryfikowanych projektów Zespół Opiniujący ustali listę 20, które następnie przez Radę Miejską Wrocławia zostaną poddane konsultacji. W skład Zespołu zostaną zaproszeni przez Prezydenta: przedstawiciel Prezydium Rady Miejskiej Wrocławia (...), przewodniczący komisji Infrastruktury Komunalnej; ds. Osiedli; Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia, po jednym przedstawicielu departamentów Urzędu Miejskiego Wrocławia odpowiedzialnych za merytoryczną stronę realizacji zgłoszonych projektów (DAR, DIG, DNR, DSS), przedstawiciel Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego. Konsultacje. 16. W ramach zarządzonych przez Radę Miejską konsultacji odbędzie się głosowanie nad zweryfikowanymi przez Zespół Opiniujący projektami. 17. Głosowanie będzie trwało od 4 do 17 czerwca 2013 roku. 18. Mieszkańcy mogą głosować na wybrane przez siebie projekty (...) poprzez wypełnienie formularza dostępnego od 4 do 17 czerwca na stronie internetowej. 19. Prawo do udziału w konsultacjach ma każdy pełnoletni mieszkaniec Wrocławia. 20. Można głosować tylko jeden raz, na maksymalnie 5 projektów. Realizacja projektów. 21. Projekty, które w wyniku konsultacji uzyskają największe poparcie mieszkańców będą realizowane w roku 2013 lub 2014 – w zależności od zakresu i czasu niezbędnego na ich przygotowanie i wykonanie.
***
Nasz projekt zgłosiła wspólnota mieszkaniowa.Znalazł się wśród ponad 300 innych. Przeszedł weryfikację, po której ocalało 129 projektów. Chodzi o to, żeby znalazł się wśród 20 zakwalifikowanych do realizacji. Prosimy o głosowanie- do 17 czerwca, tutaj! Projekt ma nr 41. Tylko wrocławianie (podajemy dane), ale puszczam tutaj, wiem, że macie rodziny;-) Ponieważ jest to typowe głosowanie internetowe krewnych i znajomych królika niewiadomonaco, przybliżę.
***
Jest to projekt REWITALIZACJI podwórka.Ponieważ REWITALIZACJA z definicji już;-p źle się kojarzy, uprzedzam: nic nie wycinamy, dużo sadzimy. Zresztą gorzej już być nie może. Założenia naszego projektu: Opracowywany teren można podzielić na dwie części- strefę komunikacyjną i wnętrze ogrodowe. W strefie wjazdu na teren podwórka przewiduje się odsłonięcie nawierzchni z tzw. „kocich łbów”. Przejazd przez podwórze podkreślą pasy z dużej kostki brukowej. Zostanie ona użyta także przy wjeździe na placu z pojemnikami na śmieci. Dzięki temu nawierzchnia na fragmencie narażonym na spore obciążenia (wjazd/wyjazd śmieciarki) nie będzie się odkształcała. Dla upiększenia i zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej zaprojektowaliśmy niewielkie rabaty z krzewami i roślinnością okrywową. W donicach pod murem będą rosły hortensje bukietowe. We wnętrzu ogrodowym przewiduje się ciąg pieszy pokryty nawierzchnią HanzaVia. Wzdłuż niego wyodrębniono półkola, w których znajdują się ławki obsadzone niskimi roślinami. Miejsca pod ławkami pokrywa ta sama nawierzchnia. Roślinność zostanie odgrodzona od nawierzchni za pomocą obrzeży typu EkoBord. Na końcu ścieżki znajdą się niewielkie stoliki trwale związane z gruntem. Miejsce na śmietniki zostanie zasłonięte ogrodzeniem panelowym z siatki. Wzdłuż niego zostaną posadzone kwitnące pnącza, które zasłonią całkowicie nieatrakcyjny widok na śmietniki. Projektowana roślinność obejmuje cienioznośne gatunki krzewów oraz bylin. Przy ogrodzeniu znajdzie się żywopłot cisowy, dzięki któremu podwórko stanie się zielonym wnętrzem. Owoce świdośliwy Lamarcka są lubiane przez ptaki, które z kolei są lubiane przez mieszkańców. Przed świdośliwą będą rosły niskie byliny, między którymi można ustawić wolnostojący karmnik dla ptaków oraz poidełko. Wzdłuż północno-zachodniej ściany budynku zostanie posadzona trzmielina pnąca, która z czasem okryje elewację. Większość proponowanych roślin pięknie kwitnie i pachnie w sezonie wiosenno- letnim. Lista roślin:
W ten sposób projekt stał się przezroczysty:-)
Kwota na realizację także jest.
Autorką koncepcji jest Kasia K. (stażystka), muralu- Joanna K. (praktykantka), dobór roślin mój.
Mieliśmy na to tylko trzy dni, więc trochę surowe to jest.
Ale realizować warto, choćby biorąc pod uwagę stan istniejący;-p
***
Można głosować na pięć projektów. Nie znając pozostałych zgadzam się z treścią wiadomości, którą dostałam (no proszę, jak się ludzie angażują:-))):
"Niech Wrocław będzie zielonym miastem, bo teraz znikają tereny zielone, stare drzewa są wycinane, a odnawiane założenia zielone przypominają chodniki i place z rzadkimi krzaczkami i mniejszymi drzewkami. Z listy projektów wybierzmy te, które dodadzą zieleni i ją ochronią. Nie zamykajmy psów w ich "parkach" wyłączając je z ogólnodostępnych miejsc - mają prawo do nich tak samo jak ludzie. Unikajmy "rewitalizacji", bo idą w stronę zabudowy i wycinki! Zresztą i tak zostaną zrealizowane w dbałości o wrażenie porządku. Wspierajmy nasadzenia. Więc wybrałam: 2. Zasadzenie drzew i krzewów wzdłuż ul. Strońskiej oraz ul. Piławskiej. 72. Przedłużenie szpaleru drzew (ul. Reja i inne). 91. Odtworzenie układu alejowego (ul. Kurkowa i inne). 95. Rekultywacja terenu zielonego wzdłuż ul. Powstańców Śląskich. Renowacja trawnika i zabezpieczenie do przed parkującymi. 115. Organizacja konkursu na projekt miejskiej toalety oraz realizacja zwycięskiego projektu. Toaleta - bo publiczna i bo to rzadkość - wartościowa pozostałość dawnych epok, niesprywatyzowana." Oczywiście pamiętajcie o nr 41;-) Pozdrówka, Megi. |
Nie mogę głosować, trzymam więc kciuki i życzę szczęśćia!
OdpowiedzUsuńPozdrowionka
Halina
Popieram w 100%, głosu tu nie mam. Projekt piękny, chciałabym zobaczyć po realizacji.
OdpowiedzUsuńIleż takich podwórek czeka, jak pięknie mogłoby być...[ tu wzdycham ].
Mnie rewitalizacja kojarzy się bardzo pozytywnie, w końcu cały rok mam na podyplomówce zajęcia związane między innymi z tym tematem :-) Chłonę wiedzę i metody, jak wygląda ten proces w innych krajach i też chcę, aby do nas szerzej zawitała podobna filozofia. Głosu oddać nie mogę, ale oczywiście mam znajomych i rodzinę we Wrocławiu, którą bardzo chętnie zaagituję. A i w weekend na uczelni we Wro poruszę tę kwestię :-) Niech Wrocław będzie jeszcze piękniejszy :-)
OdpowiedzUsuńJaka ja ciężko myśląca jestem :-) Wezmę nr pesel od mamusi i tatusia, ich zgodę i zagłosuję w ich imieniu :-)
UsuńJako rzekłam, tak zrobiłam. Za mamusię i za tatusia :-) Teraz pozostaje mi tylko trzymać kciuki za projekt :-)
UsuńOd nas macie już 3 głosy. Reszcie rozsyłam linki. Pozdrawiam i trzymam kciuki
OdpowiedzUsuńP.S. Znam to podwórko, prawie po sąsiedzku
Zagłosowane!
OdpowiedzUsuńA to trzeba być zameldowanym czy wystarczy tylko zamieszkiwać we Wro? Bo ja znam samych przyjezdnych i nie wiem komu można spamować...
OdpowiedzUsuń~~Weganka
słoiki też;-)
Usuńo, pacz Pacjan. Z Barcelony;-p a tak naprawdę z Doliny Baryczy. Riannon z Tuskulum!
UsuńBARDZO WSZYSTKIM DZIĘKOWAĆ!!!
OdpowiedzUsuńChcialabym wiecej z mojej rodzinki wpisac, ale nikt oprocz mnie nie ma Pesel :(((
OdpowiedzUsuńSzlachetny cel bo to naprawde wyglada strasznie. I sadzac po sladach jest wykorzystywane na dodatkowy parking.
I like your selection of plants - your signature plants, and natural granite "interlock" instead of the modern prefabricated interlock. Nice touch and keeping up with "german" traditions in our city. Watka
Powodzenia. Lubię epimedium i tojeść orszelinowatą. Tę ostatnią lubią motyle.
OdpowiedzUsuńBędzie pięknie.
Chciałabym zobaczyć to podwórko za kilka lat...
A głosować mogą tylko mieszkańcy Wrocławia?
OdpowiedzUsuńJak poszło?!
OdpowiedzUsuńOj kurcze... już chciałam glosować i doczytałam że tylko dla wroclawian :( szkoda
OdpowiedzUsuńMasz zacięcie dziewczyno, bardzo brawo!
OdpowiedzUsuńWow, ale piękny projekt- trzymam kciuki, aby się udało
OdpowiedzUsuńczy masz doświadczenia z seslerią?
Jeszcze raz dziękować:-)
OdpowiedzUsuńNiestety, a może stety dla miasta, głosowanie jest dla wrocławian, jakoś to rozkminiają po peselu.
Miło mi, że projekt się wam podoba, cieszy mnie, że doszukujecie się "wartości dodanej"- że tojeść lubią motyle, że wprowadzamy "german touch" i "ancient interlock".
Riannon i Pacjanie, jesteście niesamowite, chciało wam się spamować rodzinę:-) bardzo to sobie cenię. Bo na tym właśnie polega głosowanie, "nasza" wspólnota się zaangażowała, pomyślała o zrobieniu konkretnego projektu i wyceny, a głosuje się tylko na tytuł projektu, nawet bez zdawkowego opisu.
Głosowanie trwa, jeszcze zdążę o nim przypomnieć:-)
way, z seslerią mam doświadczenia jak najlepsze- S. caerulea, heufleriana, nitida i sadlerana wypróbowałam wielokrotnie jako odporne, stabilne trawska, te zielone nadają się nawet do cienia, zadarniają 100% powierzchni w ciągu 2 lat, nigdy nie przemarzają, pięknie wyglądają z gaurą (różową!), przegorzanem, szałwią omszoną. Niestety trudno u nas kupić seslerię jesienną, mam zamiar ją licznie stosować:-)))